Македонска салата

За да се подготви познатата македонска салата потребни ви се следниве состојки: 2 поголеми домати 2-3 пиперки (свежи или печени) 2 краставици 1 помал кромид сирење сол масло  магдонос Доматите, краста…

Лосос со зеленчук

За подготовка на лосос со зеленчук потребни ви се следните состојки: 3 парчиња лосос 1 тиквичка 1 црвена пиперка 1 зелена пиперка 1 модар патлиџан 1 лимон маслиново масло мајчина душица босилек бибер …

Пиперката е чувар на здравјето

Пиперката претставува вистински дар од природата. Дали сте знаеле дека таа содржи 4 пати повеќе витамин Ц од портокалот и лимонот? Името потекнува од латинскиот збор пипер, што значи црн бибер, a со т…

Супа Гаспачо

Гаспачо е ладна супа од домати, која води потекло од Андалузија. Се подготвува во летните денови, кога се високи температурите, но може и во секој период од годината. За подготовка на оваа супа потреб…

Arroz de Polvo – рижото од октопод

Arroz de Polvo е традиционално португалско јадење од островот Мадеира, а за подготовка на ова интересно јадење потребни ви се: 1 кг октопод 200 мл црвено вино 150 мл маслиново масло 1 кромид 2 чешниња…