Чили пиперки – хероите на Мексико

Чили пиперки се лути пиперки кои потекнуваат од семејството Capsicum, познати се по својот зачинет, пикантен вкус, а популарни се и како состојка на многу јадења и сосови. Потекнуваат од Мексико, каде…

Индиски палачинки со спанаќ

За подготовка на ова јадење потребни ви се следните состојки: 2 чаши (250мл) брашно 1 чаша сечкан спанаќ 3 лажици кисело млеко 1 лажица масло Сол Додатоци: Пола лажица ким 2 зелени чили пиперки, ситно…

Полнети пиперки

Состојки: Неколку пиперки (бабури) Мала шолјичка ориз ½ кг мелено месо 1 лажица масло 1 лажиче брашно 1 морков 1 кромид бибер, вегета, сол, црвен пипер, магдонос или готова мешавина за полнети пиперки…

Солен крем од печени пиперки и лешници

Состојки: 200 г печени пиперки (излупени) 50 г лешници 2 парчиња леб 2 чешниња лук Пола лажица чили 2-3 лажици вински оцет Сол 75 мл маслиново масло Подготовка: Лешниците печете ги во рерна на 180˚ ок…

Ролувано мисиркино месо со спанаќ

Ова атрактивно јадење може да ви послужи како свечен ручек, и многу лесно се подготвува, иако на прв поглед не изгледа така. За да го подготвите  потребни ви се: • 1 кг мисиркино бело месо • 3 јајца •…