Пире во лимон

Состојки: 1 карфиол 3 компири, излупени и исечкани 1 лажица путер 2 лажици павлака 1 лажица лук во прав 10 лимони Сол, бибер, црвен пипер Подготовка: Гответе го карфиолот околу 10 минути, додека не ом…

Печен компир со сос од домати и печурки

Компирот е намирница која наоѓа многу широка примена во нашата кујна. Печен, парен, пржен, полнет или во какво се’ не издание, секогаш е добар избор да се послужи самостојно или како додаток и п…

Пире од костени

За подготовка на пире од костени потребни ви се: 400 г варени излупени костени 70 г шеќер 40 мл рум ванилин шеќер 200 мл павлака за колачи Подготовка: Ставете малку вода во сад, додадете 2 лажици шеќе…

Колач од сардини

За подготовка на овој рецепт потребни ви се: пире од компири (2 чаши) 1 конзерва сардини (без коски) магдонос 1 кромид сол бибер лебни трошки(пола чаша) 2 лажици маслиново масло Подготовка: Исцедете г…