Пита со јаболка

За подготовка на овој десерт, пита со јаболка, потребни ни се следните состојки: За тесто: 1 кг брашно 500 г путер 500 г шеќер 3 јајца Прашок за печиво Кора од лимон За фил: 700 г јаболко 300 грама ше…

Пита со печурки и зеленчук

Состојки: 500 грама морков 500 грама зелка 500 грама компир 500 грама зелје 500 грама спанаќ ½ килограм кори Сечкани печурки 100 грама трошки од соја 200 грама соја Сол и црн пипер Мала шолјичка масло…