Како се подготвува рижото?

Оризот е познат као додаток со сос или месо, но може да се подготви на многу интересни начини и да претставува главен оброк. Одвоивме 2 рецепти: 1.Рижото со пилешко месо Состојки за 4 луѓе: 2 филети п…

Бразилска диета

Бразилска диета е една од најпопуларните „брзи“ диети која овозможува експресно губење на вишокот килограми и тоа дури 10 за две недели! Бидејќи оваа диета постои во две варијанти, супер-брза и нормал…

Лутеин – природен заштитник на видот

Две природни, жолто-портокалови природни компоненти, лутеин и зеаксантин, влегуваат во состав и градба на мрежницата на окото, меѓутоа лутеинот е од големо значење за превенција од болеста наречена ма…

Топол сендвич со моцарела

Ви предлагаме да направите вкусен моцарела сендвич, за кој Ви е потребно: • 400 гр интегрален леб • 300 гр домати • 150 гр моцарела • свеж босилек • 800 мл сок од цеден портокал – како пијалок Начин н…

Сок од банана, портокал и морков

Подгответе брз и здрав рецепт ! Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте околу 1 минута. Се добиваат 2 чаши, околу половина литар сок. Состојки: ½ банана 1 портокал 1 морков ½ шолја сок од бр…