Sunset sangria

Состојки: 3 лажици шеќер 3 лажици темен рум 3 лажици ликер од портокал 1 зрел портокал исечкан на листови 1 лимон исечкан на листови 2 портокали исечкан на коцки 3 сливи исечкани на коцки 2 стапчиња ц…

Коктел од диња

Состојки: 1 диња 2 лажици шеќер 20 мл. сок од портокал 4 лажици ликер од киви коцки мраз Подготовка: Дињата исечете ја на половина. Отстранете ги семките, а внатрешноста извадете ја со лажица и ставет…

Слатко – солена салата од ориз

Ова е една нетипична салата за нашите простори, поради својот уникатен вкус, но многу позната во азиската кујна. За подготовка на слатко-солена салата од ориз потребни ви се следните состојки: 200 г в…

Медени срца со портокал

Медените срца од портокал се едни од најпопуларните благи рецепти кои се користат за многу прилики, и се особено популарни заради брзата подготовка. За подготовката на овој рецепт ви се потребни следн…

Сигурно не сте го знаеле ова за ароматерапијата…

Ароматерапијата е форма на алтернативната медицина со користење етерични масла (растителни материјали). Сеуште нема докази за ефикасноста на ароматерапијата при лекувањето на болестите или состојбите,…