Јагнешко во сос

Време на подготовка: 45 мин. Состојки: 2 големи лажици масло 350 г јагнешки филети,  исчистени од коски, сечени на ленти 1 исечкан праз 175 г печурки (по желба) сечкани ½ лажичка масло од сусам Подгот…

Зелено рижото со праз

За овој едноставен и вкусен рецепт ќе ви бидат потребни само 25 минути, а за оброк за 4 лица ви е потребно: 35 гр. ориз 5-6 помали парчиња праз (исечкани на тенки кругови) 2 чешниња лук (ситно исечкан…

Посни сарми – ѕвездите на трпезата

Фамозните посни сарми се задолжителен “украс” на празничните трпези на славите за време на божиќните пости. Се разбира, не мора да чекате да имате или да појдете на слава за да се почестит…

Супа од колбаси, компир и кељ

За подготовка на ова јадење потребни ви се: 3 компири 2 колбаси 1 кељ 1 праз 1 чешне лук 250 мл супа Сол Бибер Маслиново масло Подготовка: Компирите се лупат и сечат на коцки. Кељот треба да се измие …

Супа од праз и копар

За подготовка на ова лесно и здраво јадење потребни ви се: 2-3 парчиња праз 1 поголем компир 1 чешне лук 3-4 гранки копар Сол, бибер 1 лажица куркума Половина лажица масло Подготовка: Празот треба тем…