Ракчиња – вкусот на морето

За подготовка на ракчиња потребни ви се следните состојки: 1,5 кг свежи ракчиња 100 мл маслиново масло 150 г домати 2 чешниња лук Магдонос 20 г лебни трошки 1 лажица вегета 400 мл бело вино Сол Бибер …

Морските плодови се најздравата храна

Морските плодови претставуваат извор на есенцијални аминокиселини, имаат низок процент на вкупни масти, што ја  прави оваа храна нискокалорична. Содржат омега-3 масни киселини кои влијаат поволно на з…

Пролетна салата со ракчиња

Оваа салата со ракчиња, која уште се нарекува и пролетна, заради здравите и свежи состојки, е идеална и за летниот период за освежување на организмот, а истовремено е и интересен и брз оброк или предј…