Ролат од спанаќ

Состојки: 6 јајца 5 лажици брашно 500 гр. спанаќ 100 гр. ориз Сол, бибер Спанаќот се обарува, се цеди и се миксира. Оризот се става во малку солена вода и се вари додека не омекне. Откако ќе омекне, с…

Посен ролат со вишни

  Потребни состојки: 300 грама вишни (смрзнати) 100 грама посно чоколадо 250 грама посен маргарин 500 грама шеќер 500 грама кекс, измелен, посен 3 големи листови обланди Подготовка: Оставете ги в…

Ролат со ајвар

Во пресрет на “сезоната на ајвар“, ви претставуваме брз и вкусен рецепт. За подготовка на ролат со ајвар потребни ви се следните состојки: Кора: 5 жолчки 5 лажици брашно прашок за пециво сол кисела па…

Ролувано мисиркино месо со спанаќ

Ова атрактивно јадење може да ви послужи како свечен ручек, и многу лесно се подготвува, иако на прв поглед не изгледа така. За да го подготвите  потребни ви се: • 1 кг мисиркино бело месо • 3 јајца •…