Салата од калинка

За оваа вкусна и здрава салата од калинка потребни ви се следните состојки: 3-4 компири семки од една калинка 1 кромид магдонос копар естрагон сол бибер 100 мл павлака или мајонез ореви Подготовка: Св…

Азиска салата

Потребни состојки: 400 гр телешко месо (плешка), зелена салата, краставица, 5 домати, морков, 100 гр грашок, 2 главички кромид, лук, бибер или сол по желба За сос: сок од 2 лимони, 1 dl вода, ½ лажичк…

Табули салата

Состојки:  4 китки магданос  1 китка нане  1 средна краставица  5-6 чери домати  1 мал кромид  Маслиново масло  Лимонов сок  Сол Либански микс на зачини (цимет, коријандер, црвен пипер, црн бибер, кум…

Зелена салата за вечера

Зелената салата е неизоставен дел од нашите оброци, а денес е достапна во текот на целата година. Во научниот свет е позната како Lactuca sativa. Самото име се однесува на млечниот сок кој го содржи о…

Бела есенска салата

Есента е годишно време, кое е богато со продукти од кои можат да се подготват многу вкусни салати. Наш предлог е белата есенска салата за кoја ви се потребни следниве состојки: • 100 гр сусам • 50 гр …

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви