Тиква – идеален природен лек

Тиквата е растение од фамилијата Cucurbitaceae и потекнува од Централна Америка. Според хранливата вредност, има водечка улога. Позначајни видови се обична, готварска, мускатна, печенка. Тиквата е зна…

Здрави и необични ужинки

Прочитајте какви се’ необични, а здрави ужинки може да направите за кратко време и многу лесно, доколку не се плашите од шеќерот присутен во овошките, мастите во путерот од кикирики, од сложенит…

Сончоглед – од приказни за сонцето, до богатство од здравје

Легендата вели дека сончогледот го создал Аполон, богот на сонцето. Тој ја претворил заљубената девојка во цвет – како таа секој ден би можела да го следи сонцето во неговото поминување на небот…

Пудинг од јагоди со чија семки

За подготовка на овој здрав и вкусен десерт кој не се пече, потребни ви се: Состојки: 1 чаша јагоди 1 чаша растително млеко ¼ чаша чија семки 3 лажици шеќер Подготовка: Измелете ги чија семките и оста…

Масло од семки тиква – извор на младоста

Маслото од тиква, како и самите семки е богато со витамин А и Е, цинк, а исто така е најдобар извор на омега-3 и омега-6 масни киселини, неопходни за подобрување на општата состојба на васкуларниот си…