Ванила – најпопуларен и најскап зачин на светот

Ванила е еден од најскапите и најпопуларните зачини на светот. Иако главно се користи како зачин, станува сé повеќе популарна во областа на алтернативната медицина поради своите лековити својства. Ван…

Топол рум напиток

Румот е морнарски алкохолен пијалок, а најквалитетен е оној кој има кубанско потекло. За овие ладни зимски денови се препорачува топол напиток од рум за кој се потребни следниве состојки: • 125гр раст…

Салата Мента егзотик

Пред крајот на летната сезона, подгответе уште една освежителна овошна салата која ќе ви го долови вкусот и мирисот на летото! Доколку дома ги немате потребните состојки, секогаш можете да го искомбин…

Сладолед со крем од јаболка

Совршено освежување за летните денови, кое можете да го подготвите брзо, со следниве ссотојки: 500 ml.сок од јаболка Сок од 2 лимони 4 јаболки 1 лажица цимет 1 црвенo јаболкo 100 грама шеќер 20 грама …

Карамела сладолед

Во овие врели летни денови направате домашен карамела сладолед и освежете се. За подготовка потребно ви е: • 500 мл слатка павлака • 250 мл млеко • 75 гр шеќер • 4 жолчки • 125 гр шеќер • 25 гр маргар…