Слатко – солена салата од ориз

Ова е една нетипична салата за нашите простори, поради својот уникатен вкус, но многу позната во азиската кујна. За подготовка на слатко-солена салата од ориз потребни ви се следните состојки: 200 г в…

Медени срца со портокал

Медените срца од портокал се едни од најпопуларните благи рецепти кои се користат за многу прилики, и се особено популарни заради брзата подготовка. За подготовката на овој рецепт ви се потребни следн…

Баклава со кокос

Состојки: 500 гр. кори за печење 4 јајца 100 мл. масло 150 мл. јогурт 200 гр. шеќер 200гр. кокос 1 прашок за пециво За шербет: 500 мл. вода 400 гр. шеќер 1 ванилин шеќер Подготовка: Во сад за мешање г…

Круша – дар од боговите

Круша (лат. Pyrus ) е едно од најслатките овошја за кои некогаш се верувало дека се дар од боговите. Растат на дрво, со карактеристични жолти и зелени бои, кои варираат од видот за кој станува збор. Д…

Слатки замени за чоколадо

Една од најслатките намирници кои можат да се најдат во нашата кујна е чоколадото, кое е воедно и омилениот оброк на секое дете, но и на возрасните. Претставува совршен подигнувач на моменталното расп…