Дали ќе согорите повеќе калории ако вежбате наутро или навечер?

Според истражувањето на Универзитетот „Канзас“, бројот на потрошените калории приближно е еднаков, без оглед на тоа во кое време од денот вежбате. Доколку вежбате рано наутро, две третини од калориите…

Ладен капучино десерт со јаболка

За да го подготвите овој интересен десерт, потребни ви се следните состојки: За капучино: 50 g еспресо кафе 145 g шеќер 2 жолчки 2 dl ликер од кафе 250 мл свеж крем За  сосот од  јаболка: 2 пакетчиња …

Коктел: Redheaded slut

Состојки: * 100 мл ликер од праска * 100 мл Јегермајстер * 150 мл сок од брусница Подготовка: Ставете ги сите состојки во коктел шејкер полн со мраз и потресете го добро. Служете во кратка или долга ч…

Цвекло – дневна доза здравје

Според ајурведата, цвеклото има својства на затоплување, поради што е идеална храна за време на студените зимски месеци. Овој зеленчук е познат повеќе од две илјади години. Потекнува од брегот на Сред…

3 коктели кои треба да ги пробате веднаш!

Ви претставуваме три вкусни зимски коктели!! 1. Шеќерно стапче коктел 1 шеќерно стапче, мелено, за аранжирање 60 мл водка од јагода 4 лажички бел крем од нане 75 мл сок од брусница коцки мраз Ставете …