Њоки со печурки и моцарела

За подготовка на њоки со печурки и моцарела, потребни ви се следните состојки: 500 грама њоки 500 г шампињони 500 мл сок од домати 1 кромид 4-5 чешниња лук Босилек или оригано Сол Бибер Маслиново масл…

Солени кифлички

За солени кифлички, лесен рецепт за празничните денови, со кој ќе ги израдувате вашите најмили, вкусно предјадење на новогодишна трпеза, потребни ви се следните состојки: 300 г брашно 300 г урда 300 г…

Капоната

Капоната е сицилијански рецепт што има две основни состојки: патлиџан и целер. Комбинацијата на овие два вкуса е тоа што го карактеризира, а може да се јаде како главно јадење, предјадење или гарнир. …