Капоната

Капоната е сицилијански рецепт што има две основни состојки: патлиџан и целер. Комбинацијата на овие два вкуса е тоа што го карактеризира, а може да се јаде како главно јадење, предјадење или гарнир. …

Леб со маслинки

Леб со маслинки е вкусно топло предјадење кое лесно се подготвува, и за тоа ни се потребни следниве состојки: 600 г брашно ½ коцки квасец, 40 грама 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол 1 лажица анасон и ким …

Македонска салата

За да се подготви познатата македонска салата потребни ви се следниве состојки: 2 поголеми домати 2-3 пиперки (свежи или печени) 2 краставици 1 помал кромид сирење сол масло  магдонос Доматите, краста…