Што го подобрува помнењето?

За да се зачува меморијата, потребно е таа редовно да се вежба. Интелектуалните капацитети се намалуваат кога мозочната активност е ограничена, слично на спортистот кој ја губи кондицијата кога не тре…

Матична млеч – суперхрана од пчелината кошница

Матичната млеч. или доколку преферирате – royal jelly, е врвот на пчелините производи. Нејзината лековита способност помага при голем број на болести, а многу нутриционисти ја сметаат за најсовр…

Што се тоа парабени и дали се штетни ?

Хидратантната крема за лице, кремата за подрачјето околу очите, кремата за сончање, сапуните, дезодорансите, геловите и пените за бричење, шампоните, балсамите за усни – се производите кои се де…

Палма торта

Состојки: За чоколадната маса: 375 гр. шеќер 375 гр. вода 150 гр. какао 200 гр. маргарин Тесто: 5 белки 125 грама шеќер 1 лажица пециво мелени лешници и ореви по желба Фил: 1/2 кг. путер 400 гр. прав …

Мини пици од прекрасната Италија

Од убавата, сончева Италија доаѓаат рецептите за нивните карактеристични и познати пици. За подготвување на мини пици, потребни ви се следниве состојки: 250 гр. сос од домати 250 гр. моцарела тврди ва…