Чорба од пашканат и карфиол

После празниците и зимата најголемиот непријател ни е вагата, а најголемиот проблем чувството на подуеност во стомакот! Чорба од пашканат и карфиол е вистинска закуска која ќе ве засити, ќе ве изненад…

Мисо супа – противник на рак и радијација

Мисо супа (јап. misoshiru ) е домашна супа од Јапонија. Се состои од бујон (бистра супа) наречен “dashi” и од други состојки во зависност од вкусот. Јапонците оваа супа ја подготвуваат со варење на во…

5 интересни употреби на млекото

Млекото се вбројува во топ 5 најздрави намирници, и му чини на телото многу повеќе отколку што мислите. Една студија покажала и дека луѓето кои биле на диета богата со калциум, изгубиле дури 70% повеќ…

Како се подготвува рижото?

Оризот е познат као додаток со сос или месо, но може да се подготви на многу интересни начини и да претставува главен оброк. Одвоивме 2 рецепти: 1.Рижото со пилешко месо Состојки за 4 луѓе: 2 филети п…

Јадења со нане

Нането совршено се сложува со зеленчук како домати, краставица, грашок, морков, и млад компир; овошје како портокал, лимон, ананас, диња,  и храна и пијалоци како јагнешко, риба, супа, јогурт, чоколад…