Диета со сурова храна за поздрав живот

Тука не се работи за класична кратка и брза диета која ќе ви помогне во кризни ситуации, кога сакате бргзо да ослабете, туку за специфичен вид на исхрана, за кој некои личности сметаат дека е поздрав …

Оризот е дар од боговите

За оризот се знае повеќе од 5000 години. Потекнува од Индија и Кина, од каде е пренесен во Сирија и источна Африка. Во Европа почнал да се одгледува во 8 век. Во митологијата на Далечниот Исток, оризо…

Банана суши

Состојки за 3 палачинки: 20 г маргарин 75 г брашно 60 г шеќер 165 мл шеќер 1 јајце 12 г какао во прав половина кафена лажица ванилин шеќер Состојки за филот: 20 г сецкани бадеми 6 банани 20 г дробени …

Јоши Отагаки: Здравата исхрана е пат до физичката и духовната убавина

Јоши Отагаки, име со многу професии – лингвист, професор по англиски јазик, суши шеф. Jапонец кој студирал фонетика и лингвистика во Лондон, а потоа развил љубов кон готвењето и во Париз учел за…

Суши

Сушито кај нас е малку невообичаено и нетрадиционално јадење, меѓутоа во Јапонија тоа се консумира секојдневно. Претставува јадење кое се подготвува со ориз, сирова (или димена) риба, морски плодови, …