Маргарита

Најдобрата маргарита е онаа која што е направена од текила со добар квалитет, по можност 100% агаве текила. Состојки: текила 1 зелен лимон исчен на парчиња Крупна сол Коцки мраз 1 цела и ¼ шолја сок о…

Како вашиот знак поднесува алкохол?

Како вашиот знак поднесува алкохол? Кој пијалок ви е омилен? Овен Овенот е авантурист со динамична придода. Совршен пијалок за него се коктелите. Битно е да не се премногу слатки и често да ги менува,…

Агава – славната мексиканска кралица

Агава потекнува од семејството лилјани, иако поради нејзиниот изглед до неодамна се мислело дека е од семејство кактуси. Латинското име и е Аgava americana. Ова е пустинско растение кое потекнува од М…

Маргарита од смрзната диња

За подготовка на овој освежителен коктел потребни ви се: 2 чаши смрзната диња исечена на коцки 120 мл текила 3 лажици шеќер 2 лажици сок од лимета Подготовка: Во голем блендер измешајте ги дињата, тек…