Диета со тиква за брзо слабеење

Диетата со тиква трае 14 дена, и во тој временски период може да се изгубат од 6 до 8 килограми. Оброците во оваа диета не само што ќе ви помогнат да се ослободите од вишокот килограми, туку ќе овозмо…

Тиква – идеален природен лек

Тиквата е растение од фамилијата Cucurbitaceae и потекнува од Централна Америка. Според хранливата вредност, има водечка улога. Позначајни видови се обична, готварска, мускатна, печенка. Тиквата е зна…

Нега на лицето оваа есен

Со промената на годишното време, а особено со заладувањето, потсетете се дека на вашето лице ќе му биде потребна дополнителна нега и потпрете се на есенските продукти! Продуктите кои ги имаме на распо…

Пита од тиква

Состојки: Едно пакување сув квасец Една шолја млеко 1/4 шолја со шеќер 3 лажици стопено масло Пола шолја пире од тиква Две јајца 1 лажица сол 480 грама брашно Сецкани индиски оревчиња Состојки за нама…

Масло од семки тиква – извор на младоста

Маслото од тиква, како и самите семки е богато со витамин А и Е, цинк, а исто така е најдобар извор на омега-3 и омега-6 масни киселини, неопходни за подобрување на општата состојба на васкуларниот си…