Палма торта

Состојки: За чоколадната маса: 375 гр. шеќер 375 гр. вода 150 гр. какао 200 гр. маргарин Тесто: 5 белки 125 грама шеќер 1 лажица пециво мелени лешници и ореви по желба Фил: 1/2 кг. путер 400 гр. прав …

Роденденска Пињата торта

Состојки: 800 гр црно чоколадо 200 гр бело чоколадо гумени и М&М бонбони шлаг Подготовка: Стопете го црното чоколадо во поголем сад, и во калап за правење торти ставете еден слој, а потоа ставете …

Ледена торта со вишни

Доколку сакате да се освежите со вкусен десерт во топливе денови пробајте ја оваа ледена торта и уживајте. За подготовка на оваа торта потребно ви е: • 5 јајца • 5 лажици шеќер • 5 лажици брашно • 2 л…

Торта од мед

За подготовка ви се потребни: 3 јајца 125 г шеќер 3 лажици мед 125 г кисела павлака 125 г брашно Малку ореви Подготовка: Загрејте ја рерната на 180°. Белките од јајцата изматете ги со миксер да добиет…

Торта од сирење

За подготовка на торта од сирење потребни ви се следните состојки: Основа: 125 г путер 250 г бисквити 3 лажици шеќер Крем од сирење: 6 лажици шеќер 2 кесички ванилин шеќер Сок од половина лимон Малку …