Чили пиперки – хероите на Мексико

Чили пиперки се лути пиперки кои потекнуваат од семејството Capsicum, познати се по својот зачинет, пикантен вкус, а популарни се и како состојка на многу јадења и сосови. Потекнуваат од Мексико, каде…

Јагнешко во сос

Време на подготовка: 45 мин. Состојки: 2 големи лажици масло 350 г јагнешки филети,  исчистени од коски, сечени на ленти 1 исечкан праз 175 г печурки (по желба) сечкани ½ лажичка масло од сусам Подгот…

Октопод со палента

За подготовка на октопод со палента потребни ви се: 8 лажици палента 500 мл маслиново масло 1 кромид (рендан) 1 млад кромид 2 сецкани суви домати 4-5 големи краци од варен октопод Сол чили Подготовка:…

Солен крем од печени пиперки и лешници

Состојки: 200 г печени пиперки (излупени) 50 г лешници 2 парчиња леб 2 чешниња лук Пола лажица чили 2-3 лажици вински оцет Сол 75 мл маслиново масло Подготовка: Лешниците печете ги во рерна на 180˚ ок…

Желе со чоколадо и чили

За подготовка на ова јадење потребни ви се: 200 г чоколадо 600 мл павлака 1 лажица желатин 60 мл вода 1 лажица чили Малку лут сос Подготовка: Загрејте чоколадо, чили, павлака и малку лут сос. Во посеб…