Сникерс бомбици

Состојки: 200 гр.бел еурокрем 180 гр. бланширани кикирики 100 гр. млечни наполитанки 100 гр. бело чоколадо 3 лажици масло Подготовка: 150 гр. кикирики се мелат покрупно, а наполитанките се дробат со р…

Топено чоколадо

Состојки: 100 гр. црно чоколадо 200 гр. бело чоколадо 35 гр путер лешници, бадеми или суво овошје по желба Подготовка: Црното чоколадото се топи на пареа, а белото со путерот, исто така на пареа. Пото…

Чоколадото го враќа доброто расположение

Чоколадото ни помага во миговите кога од храната бараме “враќање на доброто расположение“. Чоколадото е деликатес, кој се прави од какао и шеќер. Во продажба најчесто се наоѓа во вид на плочки, но мож…

Мока милкшејк

Состојки: 80 гр. рендано темно чоколадо 1 супена лажица кафе 700 мл. млеко 4 топки сладолед, плус уште по една за секоја порција по избор Подготовка: Чоколадото се ренда на крупно и се става во голем …

Какао за здравје и добро расположение!

Какаото претставува зимзелено дрво кое природно расте во долниот дел на источните падини на Андите во Јужна Америка, и претставува извор на какаото и чоколадото. Неговото ботаничко име Theobroma cacao…