Крокант

Состојки: 600 грама шеќер 250 грама бадеми 1 дл вода масло Подготовка: Исечкајте ги бадемите на ситни парчиња со нож и кратко време пржете во тава. Во длабок сад ставете вода и топете го шеќерот, доде…

Колач од ѓумбир

За да подготвите колач од ѓумбир, потребни ви се следниве состојки: За тесто: 400 грама брашно 250 грама маргарин 200 грама кафеав шеќер 100 гр мед 1 јајце 2 лажици мелен ѓумбир 2 лажици мелен цимет 1…

Смокви во тесто

За да подготвите смокви во тесто, потребни ви се следниве состојки: 20 до 25 смокви 120 грама маргарин 1 лажичка цимет 1 јајце кора од лимон 1 лажица млеко 40 грама шеќер 200-300 грама брашно пола лаж…

Шампита

За да ја подготвите познатата шампита потребни ви се: 10 јајца 5 лажици брашно 1 кг шеќер Подготовка: Одвојте ги жолчките од белките. Изматете ги жолчките со 2 лажици шеќер и додадете 5 лажици брашно.…

Дијабетес

Дијабетес (шеќерна болест) се дели на два типа: Тип 1 – кој настанува како недостаток на инсулин – хормон кој го лачат клетките од панкреасот и кој е неопходен за нормален внес на глукозата во клеткит…