Крем од банани

Потребно време: 10 минути Состојки: 3 банани 2 јајца 2 лажици шеќер 2 лажици брашно 400 ml млеко 1 лимон Жолчките од јајцата се матат со шеќерот, а потоа се додава брашното. Сето тоа повторно се мати …

Зимски пијалок: Ликер од боровинки со вино

Состојки: 3 л црно вино 1 кг боровинки 1 кг шеќер 4 ванилин шеќер 200 мл рум   Подготовка: Во поголем сад се ставаат виното и шеќерот и се варат околу 15 минути. Потоа се ставаат боровинките и см…

Урми за силно и здраво тело

Урми (Phoenix dactylifera) претставуваат слатко овошје кое во изгледот се слични на маслинките (имаат плод и семка). Растат собрани во гроздови, на палми, лесно се берат, чуваат и транспортираат и се …

3 коктели кои треба да ги пробате веднаш!

Ви претставуваме три вкусни зимски коктели!! 1. Шеќерно стапче коктел 1 шеќерно стапче, мелено, за аранжирање 60 мл водка од јагода 4 лажички бел крем од нане 75 мл сок од брусница коцки мраз Ставете …

Брзи колачиња

Состојки:  ½ лажичка прав од стевија 1 чаша стопен путер 1 ½ чаша чоколаден чипс 1 лажичка ванилин шеќер 1 јајце ¾ лажичка прашок за пециво ¾ лажичка сол 2 чаши брашно 1 чоколадо за готвење      Подго…