Селен за здраво срце

Името селен потекнува од грчкиот збор selene што значи месечина. Важноста на селенот за човековиот организам е воочена во 1979 година кога болеста Keshan (облик на кардиомиопатија која се јавува кај м…

Освежување на домот во знакот на летото

Летниот период е совршен за развеселување на вашето омилено место за престој, со нови, весели бои кои се во знакот на позитивните вибрации и сончеви денови. Освен со менување на мебелот и декорациите,…

Морските плодови се најздравата храна

Морските плодови претставуваат извор на есенцијални аминокиселини, имаат низок процент на вкупни масти, што ја  прави оваа храна нискокалорична. Содржат омега-3 масни киселини кои влијаат поволно на з…

Школки во бело вино

За подготовка на школки во бело вино потребни ви се следните состојки: 1,5 кг школки 150 мл маслиново масло 4 чешниња лук 2 лажици лебни трошки Сечкан магдонос 200 мл бело вино 1 лажица вегета Бибер П…