Јасминов ориз со говедско, шитаке и црвено кари

Состојки: 150 гр. јасминов ориз 60 гр. шитаке печурки 150 гр. говедско месо 1 црпалка црвено кари сусамово масло или маслиново масло сол, бибер, куркума, ѓумбир по желба 50 гр. морков на крукчиња, кро…

Азиска салата

Потребни состојки: 400 гр телешко месо (плешка), зелена салата, краставица, 5 домати, морков, 100 гр грашок, 2 главички кромид, лук, бибер или сол по желба За сос: сок од 2 лимони, 1 dl вода, ½ лажичк…

Куркума пијалоци за добро здравје

Еден од најхранливите зачини во денешницата претставува куркумата, со која ве запознавме во неколку наврати. Неговото дејство е поволно за целиот организам, има позитивно влијание при спречување на  в…

Ладна супа со овошје

Состојки: кокосово млеко свежи јагоди, измиени и исечкани малини мед свеж ѓумбир, рендан 2 лажици свежо нане 2 лажици свеж босилек солПодготовка Сите состојки ставете ги во блендер. Откога ќе се избле…

Кои зачини се здрави за кучињата?

Луѓето уживаат во зачините, а го користат во различни рецепти, за да го подобрат вкусот на храната. Кучињата, исто така, можат да имаат бенефит од многу билки и зачини. Во следниот текст дознајте кои …