Леден чај од праски и нане

За подготовка на овој освежителен пијалок потребни ви се: 3 праски 200 мл вода 2 ќесички зелен чај 1 ванилин шеќер парче свеж ѓумбир 2 лажици мед неколку листови нане Подготовка: Излупете ги праските …

Густ сок од целер, мандарина, јаболко и ѓумбир

За подготовка на овој вкусен и здрав сок потребни ви се: половина целер (голем) 3-4 мандарини 1 лимон 1 јаболко 1 круша малку ѓумбир неколку лажици маслиново масло Подготовка: Излупете го целерот и из…

Исчистете ги белите дробови од катран

Познато е дека пушењето е штетно по здравјето и многу често токму тоа е главен предизвикувач на рак. Сепак, ако не можете да се откажете од пушењето, постојат неколку начини на кои белите дробови можа…

Бурито

Бурито е традиционално јадење во Мексико. Карактеристично е по тоа што во Мексико се служи само со грав или месо. Доколку имате желба дома да подготвите бурито, потребно Ви е: • 300 г пилешко • ½ зеле…

Круши со какао крем и цимет

Доколку сакате да ги почестите пријателите со здрав и хранлив десерт, направете круши со какао крем и цимет. Едноставен е за подготовка, а има извонреден вкус и убав изглед. Една круша може да послужи…