Колач од ѓумбир

За да подготвите колач од ѓумбир, потребни ви се следниве состојки: За тесто: 400 грама брашно 250 грама маргарин 200 грама кафеав шеќер 100 гр мед 1 јајце 2 лажици мелен ѓумбир 2 лажици мелен цимет 1…

За гурманите – грашок на индиски начин

Еве интересна идеја за подготовка на грашок, како најконсумирана мешунка во нашата кујна. Колку и да е здрав, грашокот приготвен на стандарден начин, често станува здодевен. Веќе не мора да биде така.…

Суши

Сушито кај нас е малку невообичаено и нетрадиционално јадење, меѓутоа во Јапонија тоа се консумира секојдневно. Претставува јадење кое се подготвува со ориз, сирова (или димена) риба, морски плодови, …