Ладен капучино десерт со јаболка

За да го подготвите овој интересен десерт, потребни ви се следните состојки: За капучино: 50 g еспресо кафе 145 g шеќер 2 жолчки 2 dl ликер од кафе 250 мл свеж крем За  сосот од  јаболка: 2 пакетчиња …

Пита со јаболка

За подготовка на овој десерт, пита со јаболка, потребни ни се следните состојки: За тесто: 1 кг брашно 500 г путер 500 г шеќер 3 јајца Прашок за печиво Кора од лимон За фил: 700 г јаболко 300 грама ше…

Сладолед со крем од јаболка

Совршено освежување за летните денови, кое можете да го подготвите брзо, со следниве ссотојки: 500 ml.сок од јаболка Сок од 2 лимони 4 јаболки 1 лажица цимет 1 црвенo јаболкo 100 грама шеќер 20 грама …

Едноставни и здрави овошни сокови секое утро

Почетокот на летото е совршен период за да изберете здрав начин на исхрана. Овошните сокови, особено доколку ги приготвувате сами се добар начин да се забавувате и да вкусите здрава храна, која прекра…

Штангли со јаболка

  Состојки: 250 гр ситно рендани јаболка 75 гр суво грозје 150 гр брашно (бело и интегрално мешано) 50 гр кафеав шеќер 2 јајца 75 мл млеко 50 мл кокосово масло (или обично) 1 лажица цимет 1 лажич…