Витамин Б5

Пантотенската киселина или витамин Б5, исто така припаѓа во групата на Б витамините. При нормална прехрана кај човекот не е позната појава на хиповитаминоза, затоа што ја има во скоро сите намирници. …

Зона диета

Прехраната по зона ја осмислил др. Barry Sears кој својата теорија ја засновал на постоење на добри и лоши еикозаноиди, односно нивното влијание на организмот. Еикозаноиди се супстанци слични на хормо…

Француска диета

Француската диета не се базира на броење калории, меѓутоа бара намалување (селекција, а не рестрикција) на внесотна јаглехидрати (ЈХ) и правилен избор на масти. Целта на диетата не е само слабеењето, …

Вулверин диета на Хју Џекмен

Кога се подготвуваше за својата улога на Вулверин во филмот „X-men“ Хју Џекмен поминувал низ специјален тренинг и диета. Оваа диета е создадена само за упорните и издржливите. Неговиот режим беше поде…

Диетата на Леброн Џејмс

Леброн Џејмс, популарен НБА кошаркар, практикува исхрана со која го намалува внесот на јаглехидрати во организмот. Со ваков тип на исхрана на брз начин се топат вишок килограми и се зголемуваат енерге…

ноември 2017
ПВСTПСС
« Апр  
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Архиви