Крвен притисок – втор дел

Comments (7)
 1. r напиша:

  dali tabletite neuroforte se dobri za niskiot krven pritisok

  1. Х. А. напиша:

   доколку вашиот доктор веќе утврдил која е причината за нискиот притисок [ортостатска хипотензија-пад на притисок при нагло станување, дисфункција на нервниот систем и невролошки нарушувања, латентна хипофункција на тироидна жлезда и надбубрежни жлезди, дехидратација (со тоа дефицит на електролити) и сл.], веројатно да. Не би требало да ги земате сами на своја рака (посебно доколку не сте испитале што е проблемот, или пак ако земате и други лекови).

 2. r напиша:

  Da preporacani mi se od lekar, sega zimam neurobion i bilobil forte , treba da gi zemam 7 dena x2 a potoa neuroforte pak so bilobil, no dali vednas da gi prekinam neurobion ili koga ke gi zemam neuroforte moze da zimam i neurobion ili da gi isteram do kraj neurobio pa potoa da prodolzan so neuroforte.Fala

  1. Х. А. напиша:

   Ќе мора да се консултирате со лекарот што ви го препишал сето тоа…доколку ви рекол седум дена да примате неуробион (Б витамини се тоа,не е страшно, дел од нив има и во неурофорте), а потоа неурофорте тогаш така и ќе постапите, претпоставувам докторот веќе ви ја знае целата историја на болести, сите лекови кои ги примате и плус овие додатоци и кое со што смее, или не смее да се комбинира и дали ви треба гинко или не…
   И сакав да прашам дали страдате од низок крвен притисок или висок што треба да се снижи (нормализира)?

 3. r напиша:

  Stradam od nizok krven pritisok,so ovie tableti i nemam bas nekoja korist.Krvniot pritisok mi varira ponekogas 90 so 50, pa 90 so 60, nekogas 110 so 90 .

 4. Х. А. напиша:

  добро, убаво сум разбрала….овие додатоци обично им ги препорачуваат на пациентите доколку страдаат од висок крвен притисок (затоа пак препрашав), за смирување, релаксација и потхранување на нервниот систем….овие варирања веројатно сте му ги кажале на докторот…а за да делуваат, односно да забележите резултати потребни се барем 4 недели користење..
  за низок крвен притисок препорачуваат обично витамин Б12, Ц, гинсенг, сладок корен, повеќе течности, помалку алкохол, почести оброци но количински помали, солена храна (не премногу), физичка активност….е сега ако причина за нискиот кр.пр. се состојбите што горе ви ги набројав, тогаш веројатно заради тоа ви ги препишал докторот тие таблетки….ама сепак, не може да се лечиме на интернет :)..препрашајте го пак и ништо на своја рака од таблетки и капсулки

 5. Angelco напиша:

  Zdravo sakam da pitam za tatkomi dobil e mozocen udar operacija e pravena i sa ima proglem so pritisokot 200 so 130 sto treba da se prezeme i kakvi apcinja moze da pije

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *