Глуварче – сестран чувар на здравјето

Comments (7)
 1. M.I.A. напиша:

  Кој дел од растението може да се користи, само корен?
  Благодарам

 2. M.A напиша:

  Ne, mozat da se koristat i cvetovi. Tie najcesto se koristat za sirup sto ja cisti i zajaknuva krvta i pomaga so kaslica

 3. Елица напиша:

  Јас го јадам како салатка…прва лига е за стомак

 4. Biljana напиша:

  Ke ve molam za odgovor, procitav sirupot deka otvara apetit i deka e za imunitet dali moze da se dava na deca 10god.

  1. Е. К. напиша:

   Сите видови на сирупи најчесто се даваат над 3 или над 5 години. 10 годишна возраст е веќе соодветна, со исклучок детето да нема алергија на некоја супстанца, или доколку е алергично на полен – само со претходна консултација со доктор

 5. PACE-PRILEP напиша:

  Kaj GLUVARCHETO se e zdravo.Ako e celoto gorchlivo no se shto e AMARO e zdravo.KORENOT e najzdravoto neshto koj se beri naesen od zemjata i togash najmnogu sodrzi INULIN vo nego,koj gi unishtuva samo bolnite kletki na RAKOT i toa samo za 48 chasa no ne i zdravite kako kaj hemoterapijata.Se priprema kako chaj i site chaevi e najdobro da se konzumiraat bez shejker no i bez med taka se najzdravi.

 6. Соња напиша:

  Дали глуварчето или конкретно некој негов дел се користи за чистење и регенерирање на бели дробови, особено ако се оштетени од патогени бактерии кај болни од цистична фиброза.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *